Cyklistika v okolí Lipna a na Šumavě

V okolí Lipenské přehrady je spousta možností cyklistického vyžití. Krom neznačených stezek a cest, je hojně využíváno pět značených cyklotras, které jsou na hranicích s Rakouskem propojeny s cyklotrasami našich přeshraničních sousedů.

Trasy jsou v různé náročnosti, od jednoduchých a rovinatých, které využijí především rodiny s dětmi a cykloturisté, až po ty kopcovité a dlouhé, na nichž si užijí náročnější cyklisté i vrcholoví sportovci. Pět tras v úžasné krajině o délkách od 38 Km do 108 km skýtají slušnou nabídku na parádní zážitky ze sedla kola.

Na kole po druhém břehu Lipna

Výhodná poloha penzionu vybízí k výletu na kole na druhý břeh Lipna. Na druhý břeh Vás za pár korun převeze přívoz v Horní Plané, kam vede cyklostezka přímo před Penzionem U Lípy.

Podél Schwarzenberského plavebního kanálu

V Bližší Lhotě na druhém břehu můžete pokračovat po zelené stezce, po 4 km narazíte na Schwarzenberský plavební kanál, který lemuje příjemná téměř vodorovná cyklostezka – můžete se vydat na obě strany kanálu. Pro méně náročné cyklisty doporučujeme se na křižovatce vydat „Do leva“ směrem na Zadní Zvonkovou, a přes přední Zvonkovou zpět do Bližší Lhoty. V obci Zadní zvonková stojí za zmínku opravený kostel, který po válce léta chátral.

Náročnější cyklisté se mohou vydat vpravo na delší okruh podél kanálu s několika zastávkami třeba až do Nové Pece a zpět po českém břehu. Více na Cykltoulky.cz

Na kole do Rakouska za výhledem na Alpy

Ze zmiňované Bližší Lhoty, je to na hranice pouze 7,5 km. Hned za hranicemi, které jsou formou cedule „Vítejte v Rakousku“, přijedete do osídlené obce Schöneben. Na první pohled Vás osloví rakouský styl staveb. Zde můžete pokračovat po cyklotrasách či velmi málo frekventovaných silnicích např. ke dvěma blízkým rozhlednám – Alpenblick, vzdálený od hranic 4 km nabízející pohled na jih, čili do vnitrozemí Rakouska a v případě dobrého počasí na vrcholky Alp. O něco dále leží rozhledna Moldaublick nabízející výhled na Lipenskou přehradu

Národním parkem k Plešnému jezeru

K Plešnému jezeru doporučujeme se přiblížit autem do Nové Pece, nebo na parkoviště Jelení Vrchy. Plešné jezero leží ve výšce 1085 m n. mořem, ale stoupání je poměrně plynule rozloženo, ale cesta je vhodná až pro větší děti. Toto ledovcové jezero je vzácný přírodní úkaz, který vzniknul na konci doby ledové a leží v chráněném území NP Šumava.

Podél břehu Lipna až k přehradě

Téměř celou trasu do Lipna nad Vltavou tvoří cyklostezky, dokonce je možné si vybrat z vícero variant – jednou cestou zpět, druhou zpátky. Značnou část cesty pojedete podél břehu přehrady a tudíš téměř po rovině po příjemně hladké cyklostezce. Cestou se můžete zastavit na několika zajímavých místech. V Lipně nad Vltavou můžete navštívit např. vodní elektrárnu v přehradě, či jiné turisticky oblíbené atrakce.